21.5 Rozliczenia z prosumentami

W 2020 roku doszło do  znaczącego wzrostu ilości instalacji prosumenckich, głównie w wyniku programu wsparcia „Mój prąd”. Według Agencji Rynku Energii moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wzrosła o 159%, notując poziom 3,96 GW w 2020 roku versus 1,53 GW na koniec 2019 roku. Z kolei ustawa o odnawialnych źródłach energii z dnia 20 lutego 2015 roku wprowadziła system rozliczeń prosumentów oraz spółdzielni energetycznych, który generuje straty dla sprzedawcy zobowiązanego (tj. PGE Obrót S.A.) tym większe, im większy procent energii elektrycznej wprowadzonej do sieci prosument lub spółdzielnia energetyczna może skompensować zużyciem własnym.

Tym samym dla energii pobranej z sieci prosument nie ponosi zmiennych kosztów usług dystrybucyjnych. Natomiast spółka Obrotu która jest jedynie pośrednikiem w sprzedaży usług dystrybucyjnych, musi odprowadzić pełną opłatę za pobraną przez prosumenta energię elektryczną do Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Spółki Obrotu, pomimo iż nie prowadzą działalności w zakresie usług dystrybucyjnych, są obarczone kosztami z nimi związanymi z uwagi na to, iż są stroną umowy kompleksowej z odbiorcą.

Rosnące straty na działalności Spółki PGE Obrót z tytułu opłat za usługi dystrybucyjne, prowadzą do rozważań nad ewentualnym zawiązaniem rezerw na umowy rodzące zobowiązania z tego tytułu. Jednakże ze względu na trudność oszacowania liczby nowopowstających instalacji prosumenckich, ich mocy oraz zużycia energii, ale również czasu ich eksploatacji oraz zapowiadanych nowych regulacji wyliczenie miarodajnych wyników może być obarczone dużym błędem. Ponadto, mając na względzie fakt, iż straty na umowach z prosumentami wynikają z regulacji systemowych, zdaniem Grupy te umowy należy analizować łącznie z umowami, do świadczenia których PGE Obrót S.A. jest zobowiązana jako sprzedawca zobowiązany.

W związku z powyższym na dzień bilansowy nie są spełnione warunki dotyczące tworzenia rezerw na umowy rodzące zobowiązania w rozumieniu MSR 37.

Wyniki wyszukiwania