3. Testy na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych, wartości niematerialnych oraz wartości firmy

Rzeczowe aktywa trwałe stanowią najbardziej istotną pozycję aktywów Grupy Kapitałowej PGE. Z uwagi na zmienne otoczenie makroekonomiczne oraz regulacyjne Grupa Kapitałowa PGE okresowo weryfikuje przesłanki mogące świadczyć o utracie wartości odzyskiwalnej swojego majątku. Grupa Kapitałowa PGE w ocenie sytuacji rynkowej posługuje się zarówno własnymi narzędziami analitycznymi, jak i wsparciem niezależnych ośrodków analitycznych. W poprzednich okresach sprawozdawczych Grupa Kapitałowa PGE dokonywała istotnych odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych segmentu Energetyka Konwencjonalna oraz segmentu Energetyka Odnawialna. Odpis utworzony w segmencie Energetyka Odnawialna został również w poprzednich okresach w znaczącej części odwrócony.

W pierwszym półroczu 2020 roku Grupa dokonała analizy przesłanek i zidentyfikowała czynniki, które w istotny sposób mogły przyczynić się do zmiany wartości posiadanych aktywów. Przeprowadzone testy spowodowały konieczność ujęcia odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych segmentu Energetyka Konwencjonalna w kwocie 530 mln PLN. Analizy przesłanek przeprowadzone dla aktywów segmentów Energetyka Odnawialna oraz Ciepłownictwo nie wykazały konieczności przeprowadzenia testów.

W czwartym kwartale 2020 roku Grupa dokonała analizy przesłanek i nie zidentyfikowała istotnych czynników, które mogły przyczynić się do zmiany wartości posiadanych aktywów w powyżej wskazanych segmentach.

Zgodnie z MSR 36 Grupa dokonała testów w odniesieniu do wartości firmy przypisanej do segmentu Ciepłownictwo. Ponadto w zakresie spółki PGE Klaster Sp. z o.o., będącej spółką zależną PGE Energia Odnawialna S.A., test na utratę wartości aktywów przeprowadzono z uwagi na oddanie do eksploatacji nowych farm wiatrowych.

Założenia makroekonomiczne

Główne założenia cenowe tj. ceny energii elektrycznej, uprawnień do emisji CO2, węgla kamiennego, gazu ziemnego oraz założenia dotyczące produkcji z większości instalacji Grupy pochodziły z opracowania przygotowanego przez niezależnego eksperta, z uwzględnieniem szacunków własnych, na bazie aktualnej sytuacji rynkowej dla pierwszych 2 lat prognozy.

Prognozy cen energii elektrycznej zakładają spadek cen w 2021 roku w odniesieniu do cen z 2020 roku, następnie wzrosty w kolejnych latach średniorocznie o około 5% w okresie do roku 2030.

Prognozy cen uprawnień do emisji CO2 zakładają dynamiczny wzrost ceny rynkowej w kolejnych latach prognozy.

Prognozy cen węgla kamiennego zakładają spadki cen do 2026 roku w odniesieniu do cen z 2020 roku, następnie kilkuprocentowe wzrosty w kolejnych latach.

Prognozy cen gazu ziemnego zakładają wzrost cen w 2021 roku w stosunku do 2020 roku, średnioroczny wzrost w okresie do 2025 roku na poziomie około 16% i utrzymanie się wzrostów cen gazu o około 3,5% rocznie w kolejnych latach.

Prognozy cen praw majątkowych pochodzenia energii zakładają wzrost w dwóch pierwszych latach prognozy, następnie około 7% średnioroczny spadek w latach 2023 – 2031 co związane jest ze zmniejszającym się obowiązkiem umorzenia.

Prognoza przychodów z rynku mocy dla lat 2021-2025 opiera się na wynikach rozstrzygniętych aukcji głównych dla tych okresów dostaw z uwzględnieniem mechanizmów umowy o realokację przychodów w ramach spółek Grupy Kapitałowej PGE. Prognoza od 2025 roku została opracowana przez zespół ekspertów PGE S.A., na podstawie założeń dotyczących szacowanych przyszłych przepływów dla jednostek wytwórczych bazujących m.in. na wynikach już rozstrzygniętych aukcji oraz prognoz zewnętrznego eksperta. Od 1 lipca 2025 roku z Rynku Mocy zostają wykluczone jednostki niespełniające kryterium emisyjności 550 g CO2/kWh wyprodukowanej energii elektrycznej, z wyjątkiem jednostek objętych kontraktami wieloletnimi zawartymi w aukcjach głównych dla lat 2021-2025.

Dyspozycyjność jednostek została oszacowana w oparciu o plany remontów z uwzględnieniem statystycznej awaryjności.

W dniu 2 lutego 2021 roku Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę Energetyczną Polski do 2040 roku”. PEP stanowi wizję Polski w zakresie transformacji energetycznej, ukazując m.in. zakładaną strukturę jednostek wytwarzających energię elektryczną. Zgodnie z Polityką zwiększany ma być udział jednostek zeroemisyjnych a zmniejszany udział jednostek węglowych. Do dnia sporządzenia niniejszej informacji cała treść PEP nie została jeszcze opublikowana. Bazując na ogólnodostępnych informacjach, zdaniem Grupy PGE założenia przyjęte do oceny wartości odzyskiwalnej aktywów wytwórczych są zgodne z PEP, jednakże przyszłe zmiany na rynku energii elektrycznej mogą odbiegać od przyjętych założeń. Ewentualne przyszłe różnice w porównaniu do przyjętych założeń mogą doprowadzić do istotnych zmian sytuacji finansowej oraz wyników finansowych Grupy PGE i zostaną ujęte w przyszłych sprawozdaniach finansowych.

Wyniki wyszukiwania