33.2 Umowy rodzące zobowiązania wynikające między innymi z zatwierdzenia taryfy dla klientów grupy taryfowej G

W dniu 3 stycznia 2020 roku Prezes URE zatwierdził taryfę dla spółki PGE Obrót S.A. dla klientów grupy taryfowej G niekorzystających z ofert wolnorynkowych na sprzedaż energii elektrycznej na okres od 18 stycznia 2020 roku do 31 marca 2020 roku. Zatwierdzony poziom cen nie pokrywał w pełni cen zakupu energii elektrycznej, praw majątkowych oraz kosztów własnych prowadzonej działalności regulowanej powodując utratę rentowności sprzedaży prowadzonej przez spółkę PGE Obrót S.A. do klientów grupy taryfowej G niekorzystających z ofert wolnorynkowych na sprzedaż energii elektrycznej oraz klientów z tej grupy taryfowej korzystających z ofert wolnorynkowych, gdzie cena sprzedaży jest skorelowana z ceną zatwierdzaną przez Prezesa URE. Zarząd Spółki PGE Obrót S.A. rozpoczął procedurę wnioskowania przed Prezesem URE kolejnej taryfy na sprzedaż energii elektrycznej na okres od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 roku. Podejmowane działania zmierzały do uzyskania takich cen sprzedaży energii elektrycznej, które pozwoliłyby pokryć rzeczywiste koszty kontraktacji energii elektrycznej, praw majątkowych oraz kosztów operacyjnych tej spółki. Decyzją z dnia 8 lipca 2020 roku Prezes URE odrzucił wniosek w przedmiotowej sprawie. W dniu 29 lipca 2020 roku spółka PGE Obrót S.A. wniosła odwołanie od tej decyzji.

W dniu 9 grudnia 2020 roku Prezes URE zatwierdził ustaloną przez PGE Obrót S.A. taryfę dla energii elektrycznej na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku dla odbiorców w grupach taryfowych G. Taryfa zatwierdzona na rok 2021 zakłada wzrost cen energii w stosunku do cen z 2020 roku. Zatwierdzone ceny na 2021 rok pokrywają rzeczywiste koszty zmienne kontraktacji energii elektrycznej na 2021 rok.

Skutki sprawozdawcze

Analizując kwestię tzw. umów rodzących obciążenia w rozumieniu MSR 37 zdaniem Grupy takie umowy nie występowały na dzień 31 grudnia 2020 roku z uwagi na dodatnią marżę realizowaną pomiędzy kosztem wytworzenia energii a jej sprzedażą do odbiorcy końcowego. W konsekwencji skonsolidowane wyniki Grupy PGE nie uwzględniają zawiązywania i wykorzystywania oraz rozwiązywania odpowiednich rezerw.

Z kolei w segmencie Obrót w ciągu 2020 roku rozwiązano 332 mln PLN rezerwy na umowy rodzące zobowiązania, która została utworzona w 2019 roku. Nie miało to wpływu na wynik Grupy Kapitałowej PGE.

Wyniki wyszukiwania