Biznes i jego działania odgrywają coraz większą rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju w perspektywie światowej.
Znaczenie udziału firm w tym procesie podkreśla m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych, która wraz z państwami członkowskimi ogłosiła w 2015 roku 17 kluczowych celów (SDG’s) niezbędnych do zrealizowania do 2030 roku, abyśmy mogli uznać, że nasza planeta rozwija się w sposób zrównoważony, czyli bezpieczny dla nas i przyszłych pokoleń. Cele te skupiają się wokół trzech elementów: odpowiedzialnego wzrostu gospodarczego, inkluzji społecznej i ochrony środowiska. W Rankingu Odpowiedzialnych Firm Grupa PGE została w 2020 roku po raz trzeci liderem odpowiedzialnego biznesu w branży paliwa, energetyka i wydobycie oraz zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Jako Grupa PGE podejmujemy działania w każdym z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (tzw. SDG’s).
W nowej strategii Grupy PGE wskazaliśmy cztery z nich, których realizację nasza firma wspiera w sposób szczególny. Są to:
Cel 7. Czysta i dostępna energia
Cel 12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja
Cel 11. Zrównoważone miasta i społeczności
Cel 13. Działania w dziedzinie klimatu
Długoterminową aspiracją strategiczną Grupy PGE jest neutralność klimatyczna oraz zapewnianie klientom PGE 100 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2050 roku. Źródła odnawialne są kluczowym elementem transformacji energetycznej, prowadzącym do zmniejszania emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a tym samym zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
Grupa PGE realizuje Program Budowy Morskich Farm Wiatrowych (MFW), zwany też programem offshore. Do 2030 roku wybudujemy 2,5 GW morskich farm w ramach strategicznego partnerstwa z globalnym liderem branży – duńską firmą Ørsted. Budowa farm Baltica 2 i Baltica 3 będzie stanowić początek rozwoju Grupy PGE w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Po 2030 roku ma zostać przekazana do eksploatacji kolejna morska farma – Baltica 1 o mocy 0,9 GW. Biorąc pod uwagę skalę planowanych inwestycji, planujemy zbudować zdolności do samodzielnej eksploatacji i utrzymania morskich farm wiatrowych.
Prowadzimy program rozwoju instalacji fotowoltaicznych Grupy PGE, którego strategicznym celem jest osiągnięcie do 2030 roku 3 GW mocy z energii słonecznej oraz zapewnienie Grupie PGE pozycji lidera rozwoju elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. W roku 2020 PGE Energia Odnawialna uruchomiła cztery jednomegawatowe farmy fotowoltaiczne: PV Lesko, PV Bliskowice, PV Lutol 1 i PV Lutol 2.
W ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych w Grupie PGE, na terenie Elektrowni Bełchatów trwają przygotowania do realizacji pierwszego etapu budowy farm fotowoltaicznych. Docelowo, do końca 2025 roku, wybudujemy na obszarze Bełchatowa instalacje o łącznej mocy 600 MW.
W II kwartale 2020 roku zakończyliśmy projekt budowy dwóch lądowych farm wiatrowych (Karnice II i Rybice/Starza) o łącznej mocy znamionowej 97 MW. Wygrana aukcja OZE zapewniła stabilność przychodów instalacji oraz jej opłacalność ekonomiczną. Wiatraki wchodzące w skład projektu zlokalizowane są w województwie zachodniopomorskim.
PGE nabyła leżącą w województwie łódzkim istniejącą Farmę Wiatrową Skoczykłody o łącznej moc 36 MW. Składa się z dwunastu, trzy megawatowych turbin. Wydajność farmy sięga blisko 32 proc., a roczna produkcja wynosi blisko 100 GWh.
Projektem wspierającym rozwój odnawianych źródeł energii było uruchomienie pierwszego w Polsce magazynu energii elektrycznej z wykorzystaniem modułów Powerpack Tesla w Rzepedzi, w województwie podkarpackim. Instalacja zaprojektowana została w celu wspierania niezawodności lokalnej sieci dystrybucyjnej. Kontenerowy, stacjonarny magazyn energii powstał w ramach projektu innowacyjnych usług sieciowych.
Pozytywny wpływ na poprawę jakości powietrza ma rozwój ciepłownictwa systemowego, dlatego PGE przywiązuje do tego szczególną wagę. Ciepło płynące z sieci miejskich jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczania smogu, który – zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym – jest problemem wielu polskich miast. Badania wskazują, że w zależności od lokalizacji, jednym z głównych źródeł smogu jest indywidualne ogrzewanie budynków paliwami o niskiej jakości. Ciepło do ogrzewania zamiast w domowych piecach powstaje w wysokosprawnych elektrociepłowniach wyposażonych w wydajne systemy odazotowania, odsiarczania i filtrowania pyłów. Dodatkowo w procesie skojarzenia produkowana jest energia elektryczna, co sprawia, że energia zawarta w paliwie jest efektywniej przetwarzana i wykorzystywana.
W naszych działaniach wielką wagę przywiązujemy do współpracy z lokalnymi władzami, wspólnie mierząc się z problemem smogu dla poprawy jakości życia mieszkańców.
Jesteśmy świadomi wyzwań, jakie niesie za sobą planowana transformacja dlatego już dziś przygotowujemy się do wypełnienia luki po energetyce konwencjonalnej. Zaplanowane projekty związane z pierwszym etapem transformacji Bełchatowa wyniosą blisko 5 mld zł.
Obecnie najistotniejszym wyzwaniem w obszarze HR jest przygotowanie pracowników do procesu zrównoważonej transformacji. Jest to kluczowy cel nowej strategii zarządzania zasobami ludzkimi, do opracowania której zostały zaproszone spółki Grupy PGE. Powołany został zespół roboczy, który po przygotowaniu wniosków, wynikających ze szczegółowej analizy strategii biznesowej, opracuje rozwiązania odpowiadające na wyzwania poszczególnych segmentów działalności Grupy.
Wsparcie polskiej kultury wysokiej to ważny element zaangażowania PGE w promocję polskiej muzyki i pielęgnację polskich tradycji. Grupa PGE, wspierając 13 filharmonii w całej Polsce, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mecenasów kultury wysokiej w kraju. PGE wspiera Filharmonię Narodową w Warszawie a od 2012 roku nosi honorowy tytuł Mecenasa Roku.
PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, objęła mecenatem Polską Filharmonię Bałtycką w Gdańsku, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonię Zielonogórską im. Tadeusza Bairda, Filharmonię Podkarpacką im. A. Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonię Gorzowską – Centrum Edukacji Artystycznej, Filharmonię Świętokrzyską w Kielcach, Operę Novą w Bydgoszczy oraz Filharmonię im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Natomiast, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wspiera Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonię Opolską im. Józefa Elsnera. To między innymi dzięki mecenatowi PGE, filharmonie mogą realizować koncerty na najwyższym poziomie i gościć najwybitniejszych artystów.
Jednym z czynników wpływających na osiągniecie przez Grupę PGE neutralności klimatycznej do 2050 roku jest wdrożenie zasad gospodarki cyrkularnej (GOZ) we wszystkich obszarach działalności.
PGE postępuje zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym, szukając możliwie najszerszego zastosowania dla wytwarzanych ubocznych produktów spalania. Zamykanie obiegu surowców i zwiększanie stopnia ich wykorzystania jest istotnym procesem w Grupie PGE z uwagi na rosnąca wagę, efektywnego wykorzystywania zasobów, ograniczenie wytworzenia odpadów na rzecz produktów ubocznych i minimalizację oddziaływania na środowisko.
Jesteśmy świadomi i aktywnie działamy na rzecz poszanowania ograniczonych zasobów wody. W swojej działalności korzystamy z wody w sposób odpowiedzialny dla całego ekosystemu.
W Grupie PGE na bieżąco prowadzimy monitoring w zakresie ilości i jakości pobieranych wód oraz odprowadzanych ścieków, zgodnie z udzielonymi decyzjami administracyjnymi w tym zakresie. Na potrzeby technologiczne wykorzystywana jest przede wszystkim woda z ujęć wód powierzchniowych, która jest następnie poddawana procesom oczyszczania i uzdatniania. Wyjątkiem jest Elektrociepłownia Szczecin wykorzystująca wody morskie wewnętrzne. W celu ograniczenia ilości zużycia wody surowej stosowane są w większości obiegi zamknięte, a wykorzystaną wodę technologiczną oraz ścieki wprowadza się do innych procesów produkcyjnych. Ścieki powstałe w wyniku działalności produkcyjnej elektrowni i elektrociepłowni poddawane są procesowi oczyszczania, w tym oczyszczaniu wielostopniowemu, a następnie odprowadzane są do wód powierzchniowych lub przekazywane do przedsiębiorstw komunalnych.
Bardzo ważne jest dla nas budowanie świadomości ekologicznej u najmłodszych oraz przekazywanie im wiedzy o tym, jak powstaje ciepło i skąd bierze się prąd. We wrześniu 2020 roku wystartował nowy projekt edukacyjny dla dzieci z klas I-III szkół podstawowych „Przygody Kota Ciepłosława”, przygotowany przez spółkę PGE Energia Ciepła. Patronat honorowy nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej. W ramach programu zostało przygotowanych 5 scenariuszy lekcji, 3 gry edukacyjne, 20 zadań warsztatowych online oraz 5 filmów animowanych. Dla wszystkich szkół biorących udział w projekcie został przygotowany konkurs na stworzenie komiksu o przygodach Kota Ciepłosława w tematyce związanej z ciepłem.
W pierwszych dwóch miesiącach 2020 roku realizowana była wśród młodszych dzieci akcja edukacyjna „Bezpieczna energia”, prowadzona przez pracowników PGE Dystrybucja. Działanie to ma już wieloletnią tradycję i przyjmuje różne formy w poszczególnych oddziałach spółki. Ma jednak jeden cel: edukowanie na temat bezpiecznego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej. Dzieci odwiedzają jednostki terenowe i poznają pracę energetyków w różnych jej obszarach, dyspozycję mocy, czy pogotowie energetyczne. Czasami to energetycy wizytują szkoły i przedszkola i opowiadają dzieciom, skąd się bierze prąd, jakie są jego źródła, jak bezpiecznie użytkować energię elektryczną oraz jak zachować się w pobliżu urządzeń energetycznych. Dzięki spotkaniom dzieci dowiadują się, jaki jest numer pogotowia energetycznego i kiedy należy je wzywać.
Inwestycje Grupy PGE skupiać się będą na energetyce odnawialnej, transformacji ciepłownictwa i infrastrukturze sieciowej. Grupa nie będzie dokonywać nowych inwestycji w aktywa węglowe (zarówno wytwarzanie, jak i wydobycie), a decyzje inwestycyjne dotyczące budowy źródeł gazowych będą podjęte najpóźniej w 2025 roku. Łączne planowane nakłady inwestycyjne w latach 2021-2030 wyniosą ok. 75 mld PLN, z czego ok. 50 proc. przypadnie na rozwój odnawialnych źródeł energii (morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, zeroemisyjne źródła kogeneracyjne). Kolejnym istotnym obszarem wydatków inwestycyjnych będzie działalność regulowana obejmująca infrastrukturę sieciową i niskoemisyjne źródła kogeneracyjne.
Inwestycje Grupy PGE do 2050 roku
Jesteśmy liderem transformacji i modernizacji sektora energetycznego w Polsce. Systematycznie prowadzimy działania w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Emisja jednostkowa dwutlenku węgla ulega systematycznej redukcji. Jest to rezultatem przeprowadzonych modernizacji aktywów i inwestycji rozwojowych. Każdego roku na ten cel przeznaczane są wysokie nakłady finansowe. W instalacjach prowadzona jest między innymi optymalizacja procesów spalania oraz wprowadzane są rozwiązania, które mają na celu poprawę sprawności wytwarzania, zwiększenie efektywności wykorzystania paliw i surowców oraz ograniczenie energochłonności procesów wytwórczych i potrzeb własnych.
Elektrownia Bełchatów jest znaczącym punktowym emitentem gazów cieplarnianych (CO2). Wynika to z tego, że jest to największa w Polsce i na świecie jednostka produkująca energię elektryczną w oparciu o węgiel brunatny, co powoduje kumulację emisji w jednym miejscu i osiąganie znaczących wartości bezwzględnych. Na uwagę zasługuje to, że Elektrownia Bełchatów zredukowała wielkość emisji CO2 w 2020 roku o 15% w stosunku do roku 2012. W tym okresie nastąpił spadek emisji CO2 o ok. 5 mln ton.
Przywracamy wartości użytkowe i przyrodnicze terenom pogórniczym, aby odtworzyć lub ukształtować nowe cechy środowiskowe. Efekty prowadzonych prac rekultywacyjnych przyczyniają się przede wszystkim do poprawy jakości podstawowych komponentów środowiska, czyli powietrza atmosferycznego, wód oraz gleby. Emisja niezorganizowana pyłu ze zwałowiska zmniejsza się w miarę powiększania się powierzchni terenów zalesionych.
Rodzaje rekultywacji jak: leśna, wodna, rolna, komunalna czy przemysłowa oraz jej metody muszą się pokrywać z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Duże znaczenie mają również prawidłowo dobrane rozwiązania techniczne i jakość wykonanych prac. Istotnym elementem jest także sam termin zakończenia rekultywacji.