3.1 Analiza przesłanek dla segmentu Energetyka Konwencjonalna

W poprzednich okresach sprawozdawczych Grupa Kapitałowa PGE dokonywała istotnych odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych segmentu Energetyka Konwencjonalna. Kluczowe założenia przyjęte do testów na utratę wartości aktywów przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2020 roku opisane są w śródrocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK PGE za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2020 roku.

W czwartym kwartale 2020 roku Grupa dokonała analizy przesłanek w celu weryfikacji, czy mogła nastąpić utrata wartości tych aktywów lub odwrócenie wcześniej ujętych odpisów.

Najważniejsze analizowane czynniki obejmowały:

  • analizę bieżącej sytuacji rynkowej, w tym wpływ na rynek energetyczny pandemii COVID-19,
  • potwierdzenie aktualności prognoz długoterminowych,
  • potwierdzenie aktualności planu inwestycyjnego,
  • analizę regulacji dotyczących ceny wymuszenia „CW”,
  • analizę założeń dotyczących tzw. rynku mocy.

Przeprowadzona analiza przesłanek dla segmentu Energetyka Konwencjonalna wskazała, iż zapotrzebowanie na energie elektryczną wraca do stabilnych poziomów po spadkach z początku roku związanych z pandemią COVID-19. W 2020 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną spadło o 3,9 TWh r/r (-2,3% r/r). Niższe zapotrzebowanie KSE w tym okresie było efektem oddziaływania pandemii koronawirusa na gospodarkę i odłożyło się w całości w pierwszym półroczu. W drugim półroczu obserwowano natomiast odbudowywanie się gospodarki, czego efektem był wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w stosunku do roku poprzedniego o 0,5 TWh. Dostępne dla Grupy Kapitałowej PGE długoterminowe prognozy cen energii elektrycznej, węgla kamiennego i uprawnień CO2 nie uległy istotnym zmianom, tym samym nie miały istotnego wpływu na poziom realizowanych marż. Prognozy odnośnie poziomu wsparcia rynku mocy również nie uległy istotnym zmianom, kształtują się na podobnym poziomie. Ponadto, zmiana uwarunkowań regulacyjnych w zakresie ceny wymuszenia może skutkować wzrostem prognozowanych przychodów z energii elektrycznej. Istotną zmianą z punktu widzenia segmentu Energetyki Konwencjonalnej może być zmiana katalogu kosztów, na bazie którego wyznaczane są ceny wymuszonego dostarczenia „CWD” i odbioru „CWO” energii elektrycznej w jednostkach wytwórczych wykorzystujących węgiel brunatny jako paliwo podstawowe. W przypadku tych jednostek, nowe rozporządzenie wprowadza metodę kalkulacji kosztów paliwa podstawowego jedynie w oparciu o koszty zmienne wytworzenia paliwa. Niemniej jednak długoterminowy wpływ zmian będzie możliwy od oszacowania po minimum rocznym okresie funkcjonowania tych rozwiązań. W związku z powyższym zdaniem Grupy Kapitałowej PGE, na dzień sprawozdawczy nie występują przesłanki do dokonania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych segmentu Energetyka Konwencjonalna ani do odwrócenia odpisów ujętych w poprzednich okresach.

Wyniki wyszukiwania