3.3 Opis założeń dla segmentu Energetyka Odnawialna

W 2019 roku Grupa Kapitałowa PGE dokonała odwrócenia odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych ujętych w poprzednich okresach sprawozdawczych w segmencie Energetyka Odnawialna. Kluczowe założenia przyjęte do testów na utratę wartości aktywów przeprowadzonych w 2019 roku opisane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym GK PGE za rok 2019.

W bieżącym okresie sprawozdawczym Grupa dokonała analizy przesłanek w celu weryfikacji, czy mogła nastąpić utrata wartości aktywów segmentu lub odwrócenie wcześniej ujętych odpisów. W dniu 25 czerwca 2020 roku nastąpiło uruchomienie dwóch nowych farm wiatrowych „Starza/Rybice” i „Karnice II” spółki PGE Klaster sp. z o.o. wchodzącej w skład segmentu Energetyka Odnawialna. W związku z przekazaniem farm wiatrowych do eksploatacji, spółka PGE Klaster sp. z o.o. przeprowadziła testy na utratę wartości aktywów trwałych na dzień 31 grudnia 2020 roku i dokonała weryfikacji wartości środków trwałych.

W zakresie segmentu Energetyka Odnawialna identyfikowane i analizowane są następujące odrębne ośrodki wypracowywujące środki pieniężne „ CGU” :

  • elektrownie szczytowo – pompowe łącznie,
  • pozostałe elektrownie wodne łącznie,
  • poszczególne famy wiatrowe PGE EO,
  • farmy wiatrowe PGE Klaster łącznie.

Analiza przesłanek CGU PGE EO S.A.

Analiza przesłanek obejmowała następujące najistotniejsze czynniki:

  • analizę planu finansowego,
  • potwierdzenie aktualności planu inwestycyjnego,
  • analizę ceny energii oraz praw majątkowych pochodzenia energii,
  • analizę założeń dotyczących tzw. rynku mocy,
  • analizę szacunków marż na produkcji i sprzedaży energii elektrycznej w przyszłych okresach, w świetle prognoz cen energii.

Przeprowadzona analiza przesłanek w zakresie CGU PGE EO S.A. wskazała, iż jednostki wytwórcze obszaru Wiatr realizują plan finansowy powyżej założonych wartości co jest wynikiem wyższych cen praw majątkowych i wyższego wolumenu produkcji w związku z lepszymi warunkami wietrzności. W obszarze Woda, z uwagi na niższe niż zakładano ceny sprzedaży energii elektrycznej, obserwowane jest odchylenie od planu finansowego, niemniej jednak niższe wyniki są kompensowane niższymi niż zakładano wydatkami inwestycyjnymi co miało by neutralny wpływ na szacowaną metodą dochodową wartość tych CGU. Dostępne dla Grupy Kapitałowej PGE prognozy cen energii elektrycznej oraz praw majątkowych nie uległy istotnym zmianom, tym samym ich wpływ na prognozowane wyniki jest neutralny. Ponadto prognozy odnośnie poziomu wsparcia rynku mocy również nie uległy istotnym zmianom i kształtują się na podobnym poziomie. W związku z powyższym zdaniem Grupy Kapitałowej PGE, na dzień sprawozdawczy nie występują przesłanki do dokonania odpisów z tytułu utraty wartości aktywów trwałych segmentu Energetyka Odnawialna w zakresie CGU PGE EO S.A. ani do odwrócenia odpisów ujętych w poprzednich okresach.

Niektóre istotne założenia regulacyjne przyjęte do testów na utratę wartości znajdują się poza kontrolą Grupy Kapitałowej PGE i ich realizacja w przyszłości jest niepewna. Dotyczy to w szczególności prognoz cen praw majątkowych pochodzenia energii, których niepewność wynika z niestabilnej sytuacji prawnej i regulacyjnej odnoszącej się do funkcjonowania systemu pochodzenia energii.

Test na utratę wartości aktywów trwałych PGE Klaster sp. z o.o.

W związku z przekazaniem farm wiatrowych do eksploatacji, PGE Klaster sp. z o.o. zidentyfikowała przesłanki mogące świadczyć o konieczności odwrócenia odpisu aktualizującego wartość nakładów dokonanego w latach ubiegłych. W związku z powyższym przeprowadzono testy na utratę wartości aktywów trwałych na dzień 31 grudnia 2020 roku i dokonano weryfikacji wartości środków trwałych. Testy na utratę wartości zostały przeprowadzone wg stanu na dzień 31 grudnia 2020 roku dla farm wiatrowych Karnice II oraz Rybice poprzez ustalenie ich wartości odzyskiwalnej. Wartość odzyskiwalna analizowanych aktywów została ustalona w oparciu o oszacowanie ich wartości użytkowej metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych netto, na podstawie projekcji finansowych przygotowanych na zakładany czas użytkowania farm wiatrowych.

Założenia szczegółowe

  • produkcja energii elektrycznej została założona wg. najlepszej wiedzy GK PGE,
  • przyjęcie średniego ważonego kosztu kapitału (WACC) w okresie obowiązywania wsparcia w postaci ceny aukcyjnej na poziomie 5,5% oraz w pozostałym okresie projekcji na poziomie 7,0%.

W wyniku przeprowadzonego testu na utratę wartości aktywów trwałych Grupa stwierdziła konieczność rozwiązania (odwrócenia) odpisów aktualizujących wartość aktywów farm wiatrowych na dzień sprawozdawczy.

Poniższa tabela przedstawia wartość odwrócenia odpisów na koniec 2020 roku w odniesieniu do farm wiatrowych spółki PGE Klaster.

Stan na dzień 31 grudnia 2020 roku Stopa dyskontowa Wartość testowana Odwrócenie odpisu Wartość po odpisie
Farmy wiatrowe 5,5% / 7,0% 591 144 735

Analiza wrażliwości

Zgodnie z MSR 36, Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości dla farm wiatrowych PGE Klaster sp. z o.o. Poniżej przedstawiono wpływ zmiany WACC na wysokość wartość użytkową aktywów na dzień 31 grudnia 2020 roku:

Parametr Zmiana Wpływ na wartość użytkową w mln PLN
Zwiększenie Zmniejszenie
Zmiana WACC + 0,5 p.p. 35,3
– 0,5 p.p 38,2

Wzrost WACC o 0,5 punktu procentowego spowodowałby zmniejszenie wartości użytkowej aktywów o 35,3 mln PLN.

Wyniki wyszukiwania